• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.0
  • Telefon554-569-498
  • E-mailkontakt@ alterego.info.pl

Co trzeba wiedzieć o kinkietach przed udaniem się do sklepu?

Zanim zakupimy kinkiet.Oświetlenie naszego domu decyduje o tym, jaki ostateczny charakter będzie miało całe wnętrze i jak będziemy się w nim czuli na co dzień. Stanowi ono istotny element jego klimatu. Kinkiety w tej kwestii to najczęściej element wsparcia, co nie znaczy, że są mało istotne. Sposób wykorzystania Zaletą kinkietów jest oszczędność miejsca, ponieważ można je zamontować na ścianie i w ten sposób oszczędzić kawałek podłogi, często wykorzystywanej na lampy stojące. Nie mogą stanowić alternatywy dla oświetlenia górnego; są raczej wobec niego komplementarne. Z samymi kinkietami byłoby za ciemno w pomieszczeniu, więc ich charakter praktyczny to zwykle dekoracja lub wspomaganie światła głównego.

Mogą doświetlać ciągi komunikacyjne i ważne elementy, na przykład obrazy. Często wykorzystuje się też kinkiety jako lampki nocne, gdyż nawet jeśli jest włączony całą noc, nie powinien przeszkadzać. Wzornictwo Wybór kinkietów jest przeogromny. Można przebierać w najróżniejszych rozmiarach, kolorach i kształtach. Część z nich aspiruje do form nowoczesnych, inne są inspirowane minionymi epokami. Od podstawy zwykle wychodzi jedno lub dwa ramiona, na których montuje się źródła światła. Tak podstawy, jak i ramiona, mogą mieć najróżniejsze formy i zdobienia. Zwykle przeważają motywy roślinne. Klasyczne kinkiety są zwykle bardziej bogato zdobione, nowoczesne to przewaga form geometrycznych i minimalizmu. Zakończeniem ramienia może być klosz, skierowany do góry lub do dołu. Rozprasza on światło zmniejszając jego siłę. Nie jest on jednak konieczny.

Alternatywą dla niego jest oprawa kinkietu, bardziej lub mniej przezroczysta. Najlepszy wybór Wybierając kinkiet, trzeba pomyśleć o miejscu jego montażu i funkcjach, jakie będzie pełnił. Przykładowo, sypialnia będzie wymagała kinkietu dającego przytłumione, rozproszone światło, a jeśli będzie my chcieli zapewnić oświetlenie dla obrazu, kinkiet będzie musiał podawać światło kierunkowe i czyste. W dużych pomieszczeniach kinkiety nie mogą być też jedynym źródłem światła i trzeba je odpowiednio połączyć z resztą oświetlenia. Producenci oświetlenia zwykle ułatwiają nam tę ostatnią kwestię proponując lampy zebrane w jedną serię. Nie ma oczywiście obowiązku stawiania tylko na jedną kolekcję i jeśli bardziej spodoba nam się łączenie różnych kolekcji, można iść taką drogą.

Roman Knowski

Architekt, o specjalności oświetlenie wnętrz - Elbląg.