• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.0
  • Telefon554-569-498
  • E-mailkontakt@ alterego.info.pl

Kinkiety - wybór i instalacja

Jakie kinkiety wybrać? Choć o kinkietach coraz częściej mówi się jako o rozwiązaniach nadających elegancji każdemu pomieszczeniu, nie można nie zgodzić się z tym, że wcale nie jest łatwo znaleźć takie rozwiązanie, które będzie pasowało idealnie, a jednocześnie jego zakup nie będzie rujnował domowego budżetu. Oczywiście, realizacja tak określonego zadania staje się łatwiejsza, jeśli uwzględniamy kilka wytycznych. Kupujący powinien mieć zatem świadomy tego, jaki rodzaj oświetlenia będzie utworzony przez kinkiet, a także, jaki rodzaj oświetlenia będzie w największym stopniu odpowiadał jego własnym oczekiwaniom. Kinkiety lustrzane charakteryzują się licznymi zaletami, inwestując w nie można jednak natrafić na pewne ograniczenia.

Nie jest dobrze, gdy światła jest za mało, okazuje się jednak, że jego nadmie potrafi być równie kłopotliwy. Warto więc pamiętać o zasadzie mówiącej o tym, że świeczniki kryształowe zwiększają światło podczas gdy kolorowe świeczniki szklane wpływają na jego ograniczenie. Już choćby dlatego świeczniki wykonane ze szklanych lusterek powinny być poddane szczególnie wnikliwej analizie. Często o zmianie w oświetleniu decyduje nawet drobna zmiana koloru, pozornie niemal niemożliwa do uchwycenia. Lustrzany kinkiet z wymiennymi oprawami świec jest zatem zarówno prostym, jak i tanim sposobem na zmianę atmosfery panującej w pomieszczeniu. Oczywiście, im więcej będzie kinkietów, tym bardziej widoczny, a jednocześnie bardziej okazały będzie efekt końcowy. Niekiedy jednak nie można zapominać o regule, że mniej oznacza więcej, przekroczenie tego, co uznaje się za granicę dobrego smaku jest bowiem praktyką częstą i trudną do uniknięcia.

Nie bez znaczenia jest i to, że kinkiety mają do spełnienia różne funkcje. Jedne są ważnym elementem oświetleniowym w pomieszczeniu, podczas gdy inne są instalowane wyłącznie po to, aby wpływać na panującą w nim atmosferę. Kinkiety ze szklanymi oprawami mogą dostarczać światło, z pewnością jednak nie przyniosą satysfakcjonujących rezultatów wówczas, gdy uznamy je za jego główne źródło. Kinkiety ze świecznikiem można instalować na kilka sposobów, warto więc zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście chcemy je instalować bezpośrednio w ścianie. Często instalacja nie może być zresztą przeprowadzana samodzielnie i wymaga pomocy udzielonej przez elektryka. Jeśli w danym miejscu już istniało źródło światła, zadanie z pewnością będzie łatwiejsze.

Edyta Niedziałek

Designer lamp i kinkietów do wnętrza - Łódź