• Godzinny otwarciaPon - Pt 8.00 - 18.0
  • Telefon554-569-498
  • E-mailkontakt@ alterego.info.pl

Oświetlenie stołu – jak dobrać lampę stołową?

Oświetlenie stołu Najczęściej oświetlenie stołu będzie tworzyła lampa wisząca, która znajdzie się około 60 cm nad blatem. Efektowne lampy powinny się znajdować nawet do 90 cm nad blatem. Lampy, które są regulowane to fajne i praktyczne rozwiązanie, ponieważ można je wygodnie podnosić i opuszczać. W ten sposób w każdej sytuacji lampa będzie tak, że nie będzie oślepienia ani zasłaniania osób przy stole. Dobrze będzie, gdy lampa jest od spodu przysłonięta szybą albo plastikiem, który będzie odpowiadał za rozproszenie światła. Od góry powinna być zamknięta. Wtedy stół będzie dobrze oświetlony, a otoczenie będzie w półcieniu. Efekt jest oczywiście zależny wyłącznie od tego jaką konstrukcję ma lampa.

Najlepiej zawsze wybrać konkretny model i sprawdzić jak w praktyce się będzie sprawował. Sklepy najczęściej pozwalają na spokojny zwrot, gdy coś będzie nie tak. Jeszcze innym ciekawym rozwiązaniem przy nowoczesnych wnętrzach będzie zrobienie jednej długiej lampy nad stołem, który będzie prostokątny. Takie lampy są inspirowane oprawami biurowymi dlatego będą szczególnie funkcjonalne w czasie posiłków jak też w sytuacji, gdy będzie się korzystało ze stołu w czasie pracy. Oczywiście przy stołach okrągłych postawić należy na okrągłą lampę. Nad stołem, który będzie zmieniać często miejsce a przy tym będzie rozkładany lampy tradycyjne prawdopodobnie będą błędem, ponieważ okaże się, że nie będzie wiadomo dokładnie w czasie projektowania oświetlenia, gdzie stół ma konkretnie stać. Dobrym trikiem będzie również umieszczenie dużej lampy wysoko tuż przy suficie.

Nawet, gdy stół nie ma jeszcze osi nie będzie to widoczne. Inny wariant to również przygotowywanie kilku reflektorów, które dają mocny strumień światła, ukierunkowany na blat stołu. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się w tym miejscu, gdzie mamy niewielki pokój a nie chcemy mnożyć lamp, które tam się znajdą. Ciekawym rozwiązaniem są lampy, które mają ruchome ramie. Jedna lub dwie to najlepsza forma, jeśli chcemy mieć nieco większy stół. Dzięki nim będzie się dało wygodnie pracować czy spożywać posiłki albo czytać książki.

Weronika Alek

Kierownik produkcji magazynu ta temat aranżacji światła w pomieszczeniach.